عضویت در برترساز

گروه مهندسی پویا فنون

گروه مهندسی پویا فنون
گروه مهندسی پویا فنون 2.5 5 4

میانگین 2 رتبه بندی

امتیاز شما

4 نظرات

مالک: گروه مهندسی پویا فنون (+)

تهران - شهرآرا - خ گلرخ - خ گلبرگ - پ 2 واحد 4, تهران, Iran

02188286976
09198891600
info@pfelka.ir

مسئولیت پذیری در گودبرداری و باور به آینده ای بهتر

نوع:
خدمات رسان
دسته بندی ها:
کلمات کلیدی:
اطلاعات عمومی

 

درباره ما

 

 ثمره سالها تجربه در عرصه مهندسی خاک و سنگ باعث گردید تا گروه مهندسی پویا فنون با ترکیبی از نیروهای پرتلاش و کارآزموده  پروژه های موفقی را در این زمینه به سرانجام برساند. این مجموعه بر پایه دو اصل مهم «مسئولیت پذیری در کار و باور به آینده بهتر» پایه گذاری شده است. اعتقاد داریم انجام کار باید دلپذیر باشد و کارفرمایان و سایر عوامل  پروژه از آن بهره ببرند. بطور خلاصه فعالیت های عمده شرکت روی سرفصل های زیر متمرکز می‌باشد:

 

فعالیت های شهری

- عملیات نیلینگ ساختمان و گودبرداری و پایدار سازی گود های شهری و غیر شهری و طراحی و اجرای سازه نگهبان

- طرح و اجرای پایل(شمع ریزی)میکرو پایل (شمعک) و دیوارهای زیر زمینی

 

سد و تونل

- طرح و اجرای پرده های آببند زیر زمینی و تحکیمی بستر سد و تزریقات پرکننده،تماسی و تحکیمی گالری های دسترسی در پروژه های سد سازی و آبرسانی

- حفاری اکتشافی و شناسایی در سنگ و آبرفت،انجام کلیه تست ها و آزمایشات مکانیک خاک و نفوذ پذیری زمین

 - طرح و اجرای حفاری و فورپولینگ و تزریقات تماسی و پر کننده تونل های راه، آب، مترو

- طراحی و ساخت تونل های راه، آب و مترو بر اساس رویکرد ADECO-RS(پیشگام در کشور)

- طراحی و اجرای سامانه های رفتارنگاری و ابزار دقیق در سد و تونل

 

معادن

- مطالعات اقتصادی،طراحی و برنامه ریزی معادن سطحی و زیرزمینی

- طراحی و اجرای طرح های اکتشافی (مغزه، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، دورسنجی و ...)

- تهیه طرح های استخراج معادن سنگ تزئینی، فلزی و غیرفلزی

- گزارشات پایان عملیات اکتشافی معادن سنگ تزئینی، فلزی و غیرفلزی

- دپوگرافی و ارزیابی ذخیره معادن

- تهیه نقشه های توپوگرافی و زمین شناسی

 

معرفی دپارتمان معدن

 

دپارتمان مهندس معدن در گروه مهندسی پویا فنون جایگاه مهمی در افق آینده آن دارد. این مجموعه بر آن است تا بهره گیری از علم روز در جهت توانمند سازی این صنعت و بهینه سازی فعالیت های معدنی اقدامات عملی بر دارد. لذا امید است کارفرمایان محترم نسبت به فعالیت علمی و اصولی ارج نهاده و ما را در این مسیر یاری فرمایند. شرح مختصری از فعالیت های قابل ارائه در این بخش در زیر آمده است.

         مطالعات امکان سنجی
         طراحی و برنامه‌ریزی معادن سطحی و زیرزمینی
         طراحی و اجرای طرح‌های اکتشافی (مغزه، ژئوفیزیک، ژئوشیمی، دورسنجی و ...)
         مشاوره، نظارت و اجرای پروژه‌های معدنی
         تهیه طرح‌های استخراج معادن سنگ تزئینی، فلزی و غیرفلزی
         گزارشات پایان عملیات اکتشافی معادن سنگ تزئینی، فلزی و غیرفلزی
         دپوگرافی و ارزیابی ذخیره معادن  


 معرفی دپارتمان سد و تونل

با توجه به گسترش دامنه نیاز ها به تونلسازی این صنعت نیز روند رو به رشدی را تجربه کرده است. متخصصین  دپارتمان تونلسازی و سد که سالها با مشکلات و چالش های بزرگی در این صنعت دست و پنجه نرم کرده اند و توانسته اند به یاری دانش و تجربه بر آنان فائق آیند، امروزه در این قالب آماده همکاری برای اجرای بهتر و صحیح تر پروژه های پیچیده و چالش بر انگیز هستند. خلاصه ای از خدممات این دپارتمان به شرح زیر است:

    انجام مطالعات رفتارسنجی توده سنگ، دسته‌بندی مسیر و انتخاب روش و تجهیزات حفاری

     طراحی و ساخت تونل های راه، آب و مترو بر اساس رویکرد ADECO-RS(پیشگام در کشور)

    طراحی و اجرای سامانه های رفتارنگاری و ابزار دقیق در سد و تونل

    انتخاب مسیر و تعیین روش مناسب حفاری

    انتخاب TBM

    طراحی سگمنت، پوشش و سیستم نگهداری و طرح تقویت تونل در مناطق ریزشی

    طراحی خدمات فنی شامل آبکشی تونل، تهویه و روشنایی

     طراحی و اجرای شفت و تونلهای دسترسی

 

ژئوتکنیک

قبل از شروع هر پروژه مرتبط با زمین، باید مطالعات ژئوتکنیک مناسب صورت گیرد. با توجه به اهمیت پروژه و درخواست و نیاز کارفرمای طرح می توان روش مناسبی را ارائه داد.

نیلینگ

عملیات نیلینگ، در گودبرداری ایمن با عمق زیاد از اهمیت بسیاری بر خوردار است. نیلینگ از جمله روش های تقویت زمین می باشند که فضای داخلی گود را محدود نمی نماید.

استرند و انکراژ

چنانچه لازم باشد تغییر شکل زمین به نحو مناسبی کنترل شود و بار اکتیو خاک به خوبی تحمل شود، لازم است از کشش المان مهاری استفاده نمود. در این حالت باید از استرند مناسب استفاده کرد که با توجه به عمق پی مورد نظر متغییر می باشد.

شمع گذاری

در مواردی که خاکبرداری نیاز به تقویت زمین دارد اما از طرفی نمی توان بنا به دلایلی(از جمله عدم همکاری هماسایگان، ریزشی بودن بیش از اندازه زمین و نیاز به کنترل تغییر شکل ها در حد بسیار زیاد) خواص مکانیکی زمین را بهبود داد، از روش های شمع گذاری استفاده می شود.

سایر روش‌ها

گودبرداری در محیط شهری دارای خطرات و مسائل عدیده است. امروزه به دلیل افزایش عمق گودبرداری لازم است تا دیوارهای همسایگی گود مورد نظر پایدار گردد . با توجه به شرایط پروژه روشهای متنوعی وجود دارد.

 

 

pooyafonoon-picture5-bartarsaz-com
pooyafonoon-picture6-bartarsaz-com
pooyafonoon-picture7-bartarsaz-com
pooyafonoon-picture8-bartarsaz-com

 

 

  نیلینگ چیست؟

 نیلینگ(nailing) برای ایجاد ثبات  در خاک مناطقی که احتمال لغزش دارند، استفاده می شود. در روش نیلینگ به همراه گودبرداری خاک، با قرار دادن میله های تقویت کننده فولادی، از حرکت و لغزش خاک جلوگیری کرد. نیلینگ خاک نیروی مقاومت در برابر شکست شیب را فراهم می کند . روند ساخت آن سریع تر از روش های مشابه دیگر است . روش ساخت با حفاری در خاک با استفاده از دستگاه حفار که ممکن است دریل واگن باشد، شروع می شود. پس از تکمیل حفاری، عمق دقیق آن باید توسط مهندس ژئوتکنیک ارائه ، و میله های نیلینگ باید در  سوراخ حفر شده قرار داده شود. سپس، آن را باید به خاک(grouted) تزریق نمود. برای ایجاد ساختاری شبیه به یک دیوار،  پس از قرار دادن نیلینگ ، یک لایه شاتکریت برای محافظت از نیلینگ در معرض هوازدگی و ایجاد یکپارچگی پاشیده می شود. تاندون های فلزی معمولا از 0.8-2.0 میله اینچی با قدرت عملکرد در محدوده 60-72 KSI تشکیل شده است. زهکشی یکی از جنبه های مهم ایمنی دیوار نیلینگ خاک است. معمولا از عناصر مصنوعی قرار داده شده بین شات کرت و خاک حفظ و یا لوله های مشبک استفاده میشود. چال تزریق نیلینگ خاک معمولاً دارای حداقل قطر 4 اینچ است.  برای حفظ یکنواختی ضخامت ملات در اطراف چال، سنترلایزر در اطراف نیلینگ خاک قرار داده می شود. برای نیلینگ دائم ، ممکن است از پوشش اپوکسی با پوشش محافظ برای حفاظت در برابر خوردگی نیل استفاده شود . توصیه می شود در خاک های رسی خالص و یا ماسه هایی که فاقد چسبندگی هستند و  در آن انسجام خاک حداقل است، از روش نیلینگ استفاده نشود.

 

مزایای نیلینگ خاک و محدودیت ها

    از نیلینگ  خاک به طور منظم در طول چند سال گذشته از دیوار حائل برش سنتی به دلایل مختلف استفاده شده است :
    ایده آل برای فضاهای شهری است .
    در اشکال نامنظم از گود می تواند استفاده شود.
    سر و صدای کمتر و انسداد ترافیک کمتری دارد.
    تاثیر کمتر بر مناطق اطراف آن دارد.
    شرایط بار کمتری نسبت به سیستم های دیواری دارد .
    قابل استفاده برای تعمیر سیستم های دیگر حفاظت گود است.
    نیلینگ خاک  را می توان به عنوان سازه های موقت و یا در روند بازسازی استفاده نمود.

برخی از محدودیت ها از nailing خاک می تواند :

    در برخی موارد ممکن است قبل از نیلینگ ممکن است خاک شکم دهد (overexposed).
    شن و ماسه خالص ممکن است با نیلینگ سازگار نباشند.
    در مناطقی که از سطح آب بالا برخوردار هستند با احتیاط استفاده شود.
    در خاک با مقاومت برشی بسیار کم، ممکن است تراکم نیلینگ خاک بسیار بالا باشد.
    در خاک های حساس و برای استفاده های بلند مدت و دائمی دقت بسیار زیادی لازم است

 

 روش های موجود جهت بهبود و تقویت زمین

در اغلب پروژه های مربوط به حفر فضاهای زیرزمینی، در اثر حفاری فضای زیرزمینی (خصوصا زمانی که ارتفاع روباره کم باشد)سطح زمین دچار نشست می گردد. کنترل نشست در محیط های شهری با توجه به عبور و مرور و ساختمان های موجود، دارای اهمیت  بالایی می باشد. با توجه به مطالعات ژئوتكنيك انجام شده در ساختگاه و شناسايي لايه‌هاي تحت‌الارضي، مشخصات ژئوتكنيكي ساختگاه پروژه تعيين مي گردد. سپس با انجام تحليل‌هاي روانگرايي در اعماق مختلف خاك محل، پتانسيل روانگرايي ساختگاه مورد ارزيابي قرار مي گيرد. با وقوع روانگرايي و زائل شدن مقاومت برشي خاك در اثر حفر تونل، نشست­هاي بسيار بزرگي به پي سطحي ساختمان و سطح زمین تحميل مي شود كه مي‌تواند منجر به آسيب‌ديدگي جدي سازه و عناصر غيرسازه‌اي بنا و نهايتاً تخريب آن گردد. در حالت کلی روش های بهبود زمین جهت کنترل نشست در اثر حفر فضاهای زیرزمینی را می توان به سهگروه کلی تقسیم بندی نمود. گروه اول افزایش خصوصیات مقاومتی خاک پیرامون فضای زیرزمینی و گروه دوم افزایش خصوصیات مقاومتی بستر و سطح زمین  و گروه سوم  انتخاب روش اجرای مناسبخواهد بود. به شرح مختصر هریک از این گروه ها به صورت زیر است:

 الف)گروه اول- افزایش خصوصیات مقاومتی توده پیرامون فضای زیرزمینی:

الف-1) روش حائل گذاری چتری: روش­های حائل­گذاری چتری به عنوان روشی مکمل جهت بهبود پایداری سینه­کار، به حداقل رساندن نشست سطح زمین بکار می­روند. این روش­ها معمولا در شرایطی که ارتفاع روباره نسبت به عرض تونل کم بوده و یا در شرایط زمین سست به کار می­رود. (شکل 1). روش­های حائل­گذاری چتری شامل سه روش تزریق افقی با فشار بالا (Sub Horizontal Jet Grouting)، لوله­های فولادی تزریق شده (Injected Steel Pipe) و لوله­گذاری در سقف (Pipe Roofing) می­باشد. این روش­ها در نحوه اجرا، تجهیزات و نوع مواد تقویت کننده متفاوت هستند. ولی در اهداف اولیه و منطق طراحی، یکسان هستند. ابعاد روش­های چتری با توجه به نوع روش متفاوت خواهد بود. خصوصا زمانی که روش Pipe Roofingمورداستفاده قرار می­گیرد، تفاوت واضحی نسبت به سایر روش­ها در قطر و طول فورپول­ها می­توان مشاهده نمود.

هدف از روش­های حائل­گذاری چتری را می­توان به طور معمول به سه صورت زیر درنظر گرفته می­شود:
    محدود کردن نشست سطح زمین
    افزایش پایداری سینه­کار فضای زیرزمینی

الف-2) تزریق تحکیمی: مکانیزم این روش مشتمل بر حفر چال به صورت شعاعی پیرامون فضای زیرزمینی و تزریق دوغاب به صورت پرفشار در اطراف فضای زیرزمینی بوده که به بهبود توده در برگیرنده تونل کمک نموده و در نتیجه باعث کاهش نشست در سطح زمین خواهد شد.

الف-3) استفاده از داول های تزریقی: این روش مشابه روش تزریق تحکیمی بوده با این تفاوت که فشار تزریق در این روش کمتر بوده و از داول های فایبرگلاس و یا فولادی جهت تقویت توده اطراف فضای زیرزمینی استفاده می شود.

 ب) گروه دوم: تقویت خصوصیات مقاومتی بستر و سطح زمین:

ب-1) میکروپایل: ميكروپايل به شمع‌هاي با قطر كوچك (كمتر از 300میلی­متر) اطلاق مي‌گردد كه غالباً با تسليح فولادي سبك و تزريق دوغاب سيمان همراه مي‌باشد. ميكروپايل علاوه برآنكه به عنوان يك المان باربر و مقاوم در برابر نشست عمل مي‌كند، بدليل تزريق دوغاب سيمان، سبب بهبود مشخصات مكانيكي (مقاومتي و رفتاري) خاك اطراف نيز مي‌گردد (شکل 2). میـکروپایـل مشبک شامل یک لوله فولادی می باشد که در هر متر طـول آن 80 عـدد سوراخ به قطـر 8 میلیمترایجـاد شده است. میکروپایل ها تا عمق مورد نظر در زمین کوبیده یا حفاری میشوند، سپس عملیات تزریق دوغاب توسط پکر به صورت مرحله ای و ازپـایین به بالا انجام می شود. دوغاب مصرفی شامل سیمـان، آب و افـزودنی‌های مختلف مـی باشد. با توجه به عمق و جنس زمیـن دوغاب تحت فشار 5 تا 25 بارتزریق می شود. در میکروپایل های باربر، انکرهای فولادی و فلنج درون میکروپایل قرار می گیرند.

 ب-2) روش تزریق با فشار بالا (جت گروتینگ): روش تزریق با فشار بالا در حفریات سطحی (بصورت عمودی) به منظور کنترل نشست به کار برده می شود. در این روش سیال یا دوغاب با فشار بسیار بالا حدود 60-40 مگاپاسکال در خاک تزریق می­شود. فشار زیاد تزریق سبب می­شود تا ساختمان خاک برهم خورده و ذرات خاک با دوغاب تزریقی مخلوط شده و محیطی همگن به وجود می­آورد که سبب استحکام می­شود. عملیات تزریق با فشار بالا شامل دو بخش حفاری گمانه و تزریق داخل آن می­باشد. بدین صورت که ابتدا گمانه­ای به قطر 150- 100 میلی­متر حفر می­شود. جهت دستیابی به عمق موردنیاز چال، توسط روش­های حفاری از آب، هوای فشرده، بنتونیت ویا ریزش سیال استفاده می­شود. در صورت دستیابی به عمق موردنظر، ریزش سیال قطع شده و دوغاب با فشار بالا از داخل راد عبور کرده و از طریق نازل تزریق می­شود. به طوری که ستون­های تزریق با قطری بیش از قطر گمانه ایجاد می­شود. نازل در انتهای راد قرار گرفته که پس از آن مته حفاری قرار دارد (شکل 3). همزمان با تزریق با فشار دوغاب، راد حفاری با چرخش کندی با سرعتی معادل 70- 40 سانتی­متر بر دقیقه به عقب کشیده می­شود. شکل 4  نمونه­ای از اجرای عملیات تزریق عمودی با فشار بالا را در عملیات سطحی را نشان می­دهد.

ج) گروه سوم: انتخاب روش اجرای مناسب: از جمله روش های ساخت ایستگاه مترو می توان به روش کند و پوش و روش ریب و شمع اشاره نمود. هریک از این روش ها با توجه به شرایط و یژگی های منطقه می تواند دارای مزایا و معایبی باشد. در صورتی که از روش حفر چند مرحله ای جهت اجرای تاسیسات مترو استفاده می شود، یکی از روش های کنترل نشست، انتخاب سیستم نگهداری موقت و گام پیشروی مناسب می باشد

 

برخی از پروژه ها

پروژه نیلینگ ساختمان خیابان درکه کد 614
پروژه پایدارسازی گود خیابان شریعتی کد 612
نیلینگ پروژه آپادانا - خیابان گلشن(521)
پروژه گودبرداری و عملیات نیلینگ خیابان نامجو(516)

 

 

 

 

 

بررسی تجارت


نمایش ترافیک بازدید

مهمانان

تاریخ امروز

قابل توجه سازندگان و تولید کنندگان ایرانی

یک ماه حضور رایگان درسایت برای مشتریان جدید تا بررسی مدارک سازندگان و تولید کنندگان

تولید کنندگان که قدمت بالای پنج سال دارند از لینک زیر پرداخت را انجام دهند

لینک پرداخت سازندگان دارای پروفایل

لینک پرداخت زیر جهت پرداخت سازندگان و تولید کنندگان جدید ( ساخت صفحه اختصاصی رایگان میباشد)

لینک پرداخت سازندگان جدید بدون پروفایل

لطفا جهت تماس تلفنی و مشاوره رایگان و بررسی صحت تولید کننده یا سارنده ایرانی  در سایت ثبت نام کنید

و یا به شماره زیر مسیج بزنید تا پشتیبانی وبسایت با شما تماس بگیرند :

09140123123

3خانه
درباره ما
ارتباط با ما
39برترین سازندگان و تولید کنندگان
زیرساخت شبکه کامپیوتری
13برترین سازندگان ساختمانی
معماران برتر
25مراحل ساخت
25اجرا ساختمان
گودبرداری
پروفایل من