عضویت در برترساز

  • شما اینجا هستید:
  • 1- گودبرداری
  • شرکت مهندسی نگین شهر تیوا ( ایران نیلینگ)

شرکت مهندسی نگین شهر تیوا ( ایران نیلینگ)

شرکت مهندسی نگین شهر تیوا ( ایران نیلینگ)
شرکت مهندسی نگین شهر تیوا ( ایران نیلینگ) 3.625 5 0

میانگین 4 رتبه بندی

امتیاز شما

اولین کسی باشید که نقد می نویسید

مالک: شرکت مهندسی نگین شهر تیوا ( ایران نیلینگ) (+)

تهران - خیابان وحید دستگردی(ظفر) - بین ولیعصر و جردن - پلاک 372 - طبقه سوم, تهران, Iran

02186080421
09123431943
02186080272
info@irannailing.com

روش های نوین در گودبرداری و نتایج بهتر

نوع:
خدمات رسان
دسته بندی ها:
کلمات کلیدی:
اطلاعات عمومی

 


درباره ما

                                                                                                                                                                   
یکی از مهم ترین مشکلات و دغدغه های موجود در رشته مهندسی عمران ، احداث سازه ها و حفاظت از گودبرداری و ساختمان های موجود در مجاورت آن می باشد و در صورت عدم رعایت روش مناسب  به منظور حفاظت گود و هم چنین شیب های در حال احداث ، منجر به خسارت جبران ناپذیری خواهد گردید و مخاطرات بوجود آمده ناشی از نشست های احتمالی و تقلیل ظرفیت باربری و تغییرمکانهای جانبی موجب ایجاد ترک در سازه های مجاور گود خواهد شد. به همین منظور جهت جلوگیری از بروز حادثه ؛ از روشهای مهاربندی استفاده می شود  که در دودهه ی اخیر ،استفاده از تکنولوژی  نیلینگ در سراسر جهان رشد چشمگیری داشته واین روش جز روش های مورد علاقه ی کارفرمایان(علی الخصوص ملک های با مساحت کم) بوده و طراحان ومهندسین اجرا توجه بیشتری به تکنیک های طراحی و اجرایی نیلینگ پیدا کرده اند.

 

استفاده ازروش نیلینگ موجب :

- افزایش مقاومت خاک
- محدود شدن و کنترل کلیه تغییر مکانهای خاک بدلیل افزایش مقاومت خاک
- کاهش نیروی لغزشی خاک

برای اولین بار در اوایل دهه ی 1960 مهندسین اتریشی از روش نیلینگ برای پایدارسازی شیروانی های سنگی در تونل استفاده کردند..این روش بعدها توسط مهندسین آلمانی و فرانسوی برای پایدارسازی در شیروانی های خاک مورد استفاده قرار گرفت. یکی از اولین کاربردهای نیلینگ در خاک در سال 1972 برای تعریض خط راه آهن ورسایل در فرانسه صورت گرفت. در آن پروژه یک شیروانی خاکبرداری شده به ارتفاع 18متر با استفاده از نیلینگ  پایدار شد. نخستین بار در آلمان برنامه ی تحقیقاتی گسترده ای برروی دیواره های میخکوبی شده(نیلینگ) توسط دانشگاه کارل شروهه و شرکت ساختمانی بوئر بین سال های1975 تا 1981انجام شد.از دیگر پروژه های نیلینگ در دهه ی 1980 در آمریکا می توان به دیواره میخکوبی با ارتفاع 12متر در یکی از پروژه های دولتی وزارت راه آمریکا در ایالت کنتاکی اشاره کرد.همچنین وزارت راه آمریکا در سال 1989 برای اولین بار از تکنولوژی نیلینگ برای گودبرداری کوله های پل استفاده کرد .

 

 بازدید از ساختمان

آیتم هایی که در بازدید از ساختمان باید مورد بررسی قرار گیرند:

- مصالح مورد استفاده در بنا

- کاربری موجود ساختمان و در صورت داشتن کاربری های متفاوت در گذشته

- بازدید از سیستم فاضلاب، مصالح خطرناک( قابل اشتعال، قابل انفجار و ...) و مصالحی که می تواند بعد از تخریب باعث آلودگی محیطی و آلودگی هوا شوند، در صورت به کار رفتن در ساختمان باید مشخص شوند.

- بخش هایی از ساختمان که دارای پتانسیل خطر زیاد در هنگام تخریب می باشند مانند بخش های غیرعادی و ویدها مشخص شوند.

- تمام الحاقات به ساختمان، شرایط سایت و شیب زمین، دیوارهای نگهدارنده، ورودی، کابل های مهار کننده و....مشخص شوند.

- شرایط زهکشی و امکان آلودگی آب بررسی شود.

- امکاناتی که از بنای مورد تخریب با دیگر ساختمان های مجاور مشترک می باشند مانند پلکان، دیوار مشترک و... مشخص شده و تاثیرات آن بر بناهای مجاور در فرآیند تخریب تعیین شود.

- حصار کشی و نیاز به پوشاندن پیاده روها مشخص شود.

- پیاده روها و شرایط ترافیکی اطراف مورد بررسی قرار گیرد.

-ارتفاع ساختمان و مرز آن با فضای عمومی تعیین شود زیرا که ممکن است در طول فرآیند تخریب مخاطراتی برای همسایگان داشته باشد.

- دسترسی به سایت در هنگام تخریب و خروجی نخاله مشخص شود.

- مبلمان خیابانهای اطراف بنای مورد تخریب مانند فضای پارک ماشین ها، تابلوها و روشنایی خیابان، نشانه های خیابانی که فرایند تخریب می تواند بر آن اثر داشته باشد مشخص شود.

 - به حساسیت همسایگان با در نظر گرفتن آلودگی صوتی، گرد وخاک و تاثیرات ترافیکی توجه شود.

 

 اصول تخریب

امروزه شیوه های ساخت و ساز و تخریب در محیط های شهری کشورمان باعث ایجاد مشکلات و زمینه بروز نارسایی های بسیاری برای شهروندان در تمام مراحل اجرائی آن می شود. از زمانی که ساخت یک بنا شروع می شود یا ساختمانی برای تجدید بنا تخریب می شود، زندگی و آسایش همسایگان و شهروندان را تحت تاثیر قرار می دهد. روش ساخت و ساز در کشور بسیار زمان بر است و این امر زمینه ساز افزایش آلودگی صوتی، آلودگی محیط، افزایش هزینه و انباشت مصالح در محیط کارگاه و اطراف سایت در طول مدت ساخت و ساز می باشد. همچنین شیوه ساخت و ساز به گونه ای است که در بسیاری مواقع تخریب بنای موجود به سختی امکانپذیر بوده و نخاله های باقیمانده هم قابل بازگرداندن به طبیعت نیستند و علاوه براین در بسیاری موارد منجر به خسارت های جانی و مالی به شهروندان و کارگران ساختمانی شده است. از این رو لزوم کنترل، نظارت و منطقی کردن شیوه های تخریب و ساخت و ساز الزامی به نظر می رسد.

 روش های تخریب :

5 روش برای تخریب وجود دارد:

۱- از بالا به پایین- به صورت دستی: در این روش طبقات ساختمان را از سقف به کفبه صورت متوالی تخریب می کنند که این ممکن است با توجه به شرایط سایت تغییرکند.

۲- از بالا به پایین- به صورت مکانیکی: روش کار مانند روش دستی می باشد فقط ابزارکار مکانیکی می باشد. ساختمان باید بتواند بار ماشین های مکانیکی را تحمل کند.

۳- خرد کننده هیدرولیکی- بازوی بیل مکانیکی: این سیستم توسط نیروی هیدرولیکی کار می کند. در این روش ماشین می تواند خارج از سایت قرار گیرد و ساختمان راتخریب کند. این روش برای ساختمان های خطرناک (به خاطرمصالح خاص بکار رفته درساختمان) موثر است و برای استفاده باید فضای باز کافی در اطراف ساختمان وجود داشته باشد.

۴- توپ تخریب گر: در این روش یک توپ فلزی آویزان از جرثقیل ساختمان را تخریبمی کند که بیشتر برای ساختمان های مخروبه مناسب است و برای استفاده باید فضایباز کافی در اطراف ساختمان وجود داشته باشد.

۵- انفجار از درون: این روش نیازمند محاسبه نحوه ویران شدن ساختمان، تشخیصنقاط ضعف ساختمان و اینکه آیا این ساختمان می تواند با روش انفجار تخریب شود،است. مزایای این روش ایجاد آلودگی صوتی کمتر و محافظت از آوار ساختمانها میباشد. در این روش باید به همسایگان اطلاع و آموزش کافی داده شود.

 
مخاطرات مربوط به گودبرداری را میتوان در سه زمینه عمده دسته بندی كرد:

- خطر آسیب دیدگی كارگران داخل و اطراف گود، عابران و وسایل نقلیه در اثر ریزش گود؛

- خطر آسیبدیدگی و تخریب ساختمانهای مجاور گود

- خطر آسیبدیدگی تاسیسات و شریانهای شهری

 

 انواع خاک ها

سرکارگر و ناظر باید قادر به شناسایی انواع خاك یک پروژه باشد . این شناسایی شامل یکسری اطلاعات مانند شرایط و انواع خاك میباشد که در فاصله کوتاهی می تواند متفاوت باشد . البته باید دانست تغییرات کامل خاك در حوزه 50 متری معمول نبوده و یا اشباع شدن رطوبتی خاك در فواصل کوچکتر معمولاً وجود ندارد .

خاك را به طور کلی می توان به چهار نوع تقسیم کرد :

نوع 1- خاکی است که کلنگ زدن در آن بسیار سخت میباشد لذا اغلب با عنوان " زمین سخت برای حفاری" شناخته شده است . در حقیقت مواد آن بسیار سخت بوده و بسیار شبیه سنگ میباشد . هنگام گودبرداری ، دیوارههای گودال صاف و براق بوده و بطور عمودی باقی مانده و هیچگونه رطوبتی از آنها تراوش نمیکند . اگر این نوع دیواره ها چندین روز پیاپی در معرض آفتاب قرار گیرند ، نمای براق آنها از بین خواهد رفت ولی بدون فروریختگی و شکافتگی باقی خواهند ماند . اگر در معرض باران یا هوای مرطوب قرار گیرند لبه های گودال ممکن است دچار شکستگی شود . خاك نوع 1 متشکل از خاك سفت ، رس یکپارچه و مقداری ذرات جامد میباشد .

نوع 2- در خاك نوع 2 کلنگ زدن نسبتاً آسان بوده و می توان به آسانی بوسیله یک کج بیل و یا به سختی بوسیله دست آنرا کند . در این نوع خاك ، دیوارههای ترانشه می تواند برای دوره زمانی کوتاه (شاید چندین ساعت) بدون هیچگونه شکافتگی واضح ، باقی بماند هر چند اگر مدتی دیواره ها در معرض آفتاب و هوا قرار بگیرند به موازات رو به خشک شدن خاك ، شکاف ها ظاهر شده و گسترش خواهد یافت . این نوع خاك از گل رس و ذرات کم دانسیته تشکیل شده است .

نوع 3- عمده خاك نوع 3 است که در ساخت و سازها با آنها رو به رو می شویم . این نوع خاك می تواند بدون سختی توسط یک کج بیل هیدرولیکی حفاری شود . خاك نوع 3 خشک ، از روی انگشتان دست لیز خورده و بصورت کله قندی به روی زمین می افتد . همچنین بصورت عمودی پایداری نداشته و دیوارههای گودال بسته به میزان رطوبت برای یک شیب طبیعی 1 به 1 فرو خواهند ریخت . این نوع خاك ، هنگامیکه بوسیله دست به لرزه در آید ، رطوبت پس خواهد داد . در صورت مرطوب بودن خواهد توانست برای دوره کوتاهی ، ایستادگی عمودی داشته باشد . هر چند این نوع خاك به سرعت خشک میشوند و با ارتعاش حین گودبرداری بصورت تکه های بزرگ یا کوچک بداخل ترانشه فرو می ریزد . تمام مواد خاکریزه شده یا بهم ریخته شده باید از خاك نوع 3 تلقی شوند . سایر مواد خاك نوع 3 شامل سنگ ، مواد دانه ای شکل و رس مرطوب یا چسبنده میباشد .

نوع 4- خاك نوع 4 بدون هیچگونه سختی توسط کج بیل هیدرولیکی حفاری شود . به سادگی جریان می یابد و باید پشتیبانی ونگهداشته شود تا بتوان به هر عمق موردنظر گودبرداری رسید . در صورتیکه حاوی رطوبت باشند ، نسبت به ارتعاش و سایر عوامل محل که موجب جاری ساختن مواد میشود ، بسیار حساس هستند . خاك نوع 4 شامل رسوبات آلی حاوی رطوبت بالا ، ریگ روان ، رس لغزنده با رطوبت بالا و رس لتا میباشد . رس لتا در برابر هر گونه عامل مخل ، بسیار حساس میباشد .

 

  روش های گودبرداری

روشهای گودبرداری درزمین  های محدود

در طول انجام یک عملیات گودبرداری،جلوگیری از ریزش و تغییر شکلهای جانبی جبهه گود ازاهمیت بسیاری برخوردار است. در مواقعی که به دلیل محدودیتهای محل،نظیربسته بودن فضای اطراف منطقه گودبرداری ،نمیتوان دیواره گود را به صورت شیبدارخاکبرداری کرد، تنها راه حل اصولی برای اجرای مطمئن گود استفاده از یک سازه نگهبان میباشد.یک سازه نگهبانگود معمولاً در دو مرحله مختلف،یکی پیش ازآغازعملیات خاکبرداری ( بخش اصلی )،و دیگری در حین گودبرداری (بخش مکمل) اجرا میشود. به عبارتی با پیشروی عملیات گودبرداری به تدریج فشار ناشی از خاک بر روی سازه اصلی ( دیوارنگهبان ) افزایش می یابد و لازم است سازه های مکمل که همان مهارها میباشند نصب شوند.

 
گودبرداری باكاربرد و اجرای سازه های نگهبان


مهمترین انواع سازه های نگهبان که برای حفاظت از دیواره گودبرداری ها استفاده میشوند، عبارتنداز:

1- خرپا

2-مهار متقابل

3- شمع

4- سپرکوبی

5-مهارسازی(شمع وم هاری )

6- دوخت به پشت (میخگذاری)

7- روش بلوک و مهاری

8- دیواره دیافراگمی

9- ریز شمع

10- دیوار اختلاط عمیق خاك

11- ستون تزریق با فشار بالا

12- با كمك ساخت در وسط (جزیرهای)

13- با كمك ساخت از بالا به پائین

 

 

بررسی تجارت


هیچ بررسی در حال حاضر وجود ندارد

نمایش ترافیک بازدید

مهمانان

تاریخ امروز

قابل توجه سازندگان و تولید کنندگان ایرانی

یک ماه حضور رایگان درسایت برای مشتریان جدید تا بررسی مدارک سازندگان و تولید کنندگان

تولید کنندگان که قدمت بالای پنج سال دارند از لینک زیر پرداخت را انجام دهند

لینک پرداخت سازندگان دارای پروفایل

لینک پرداخت زیر جهت پرداخت سازندگان و تولید کنندگان جدید ( ساخت صفحه اختصاصی رایگان میباشد)

لینک پرداخت سازندگان جدید بدون پروفایل

لطفا جهت تماس تلفنی و مشاوره رایگان و بررسی صحت تولید کننده یا سارنده ایرانی  در سایت ثبت نام کنید

و یا به شماره زیر مسیج بزنید تا پشتیبانی وبسایت با شما تماس بگیرند :

09140123123

3خانه
درباره ما
ارتباط با ما
39برترین سازندگان و تولید کنندگان
زیرساخت شبکه کامپیوتری
13برترین سازندگان ساختمانی
معماران برتر
25مراحل ساخت
25اجرا ساختمان
گودبرداری
پروفایل من